EXO YES!! Dergisi Röportajı [4.4.13]

Kore müzik endüstrisi kapsamında her yıl düzinelerce yeni grup çıkış yapıyor, rekabet çemberinden çıkabilmeleri için kendi yerlerini korumaları gerekiyor, bunun için de arka planda güçlü ve cömert bir desteğin olmasının yanı sıra her  bir üyenin dayanıklılığı ve eşsiz karakteristik özellikler de gerekiyor.

Popüler Koreli erkek grubu EXO büyük bir şirket olan SM’in desteğini alıyor ve çoktan bir ödül kazandı bile, üstelik EXO, EXO-K ve EXO-M’in birleşmesinden oluşuyor; biri Kore’de iken diğeri Çin müzik marketinde faaliyet gösteriyor, Asya pop müziğinin bir parçası olmalarını sağlayan yetenekleri sayesinde çıkış yapalı nerdeyse sadece bir yıl olmasına rağmen şimdiden Hallyu Rüzgarının yeni çağının popüler grubu oldular bile.

Müzik endüstrisinde geçmeden önce, EXO bizimle okul zamanlarından kalma komik hikayelerini paylaşacak ve çıkış yapmalarının birinci yıldönümü hakkında neler hissettiklerini açıklayacaklar.

Çıkış Yapmadan Önce bile Büyük İlgi Çekti

EXO SM Entertainment şirketi tarafından 2012 yılında çıkış yapan bir erkek grubu, EXO-M’den Xiumin, Lu Han, Kris, Lay, Chen ve Tao, bu altı üye Çin’deki aktivitelere yoğunlaşmışken, EXO-K’nın 6 üyesi: Suho, Baekhyun, Chanyeol, D.O, Kai ve Sehun ise Kore’deki aktivitelere yoğunlaşıyor, toplamda grubun 12 üyesi var. EXO’nun üye sayısı, görünüşleri ve stilleri sunbaeleri Super Junior ile birkaç yönden benzerlik gösterdiği için, çıkış yapmadan önce bile büyük bir ilgi gördüler, çoğu kişi ise EXO’nun Super Junior’un varisi olduğunu düşünüyor. Geçen sene, “MAMA”nın hem Korece hem de Çince versiyonu ile EXO-K ve EXO-M eş zamanlı olarak Kore’de ve Çin’de çıkış yaptılar. Şarkı yayınlandıktan sonra, EXO hayranlarından büyük bir ilgi gördü. Bugüne kadar EXO’nun çıkışının üzerinden sadece bir yıl geçmiş olmasına rağmen dünya çapında geniş çaplı birçok ödül törenin yanı sıra SMTOWN konserlerinde yer aldılar ve büyük bir popülarite kazanıp bu yeniçağda kızların destekledikleri erkek grubu oldular.

Sehun Ajansdan Kaçıyor

Herkes, TVXQ, Super Junior, SNSD, SHINee gibi bir çok popüler gruba sahiplik eden SM’in Kore’nin en büyük idol şirketi olduğunu biliyor. SM her zaman insanları nasıl seçeceğini iyi bilmiştir, ancak EXO’yu bulma yöntemleri ise ayrı bir özellik taşıyor!

Suho: “Küçüklüğümden beri şarkıcı olmak istiyordum, ortaokuldayken halka açık etkinliklerde yer alıyordum, bir gün evimizin yakınlarında bir yerde bir şarkı ve dans yarışması yapılıyordu, yan tarftan yarışma alanına doğru bakarken birden biri bana bir kart uzattı ve seçmelere katılmamı söyledi işte böyle başladı benim 7 yıllık eğitimim.”

Kai: “Seçmelere kendi başına katılan tek üye benim, ikinci yılımda jazz dansı ve bale öğrendim, sadece 2 tür dans öğrenmemem rağmen hiçbir zaman bir şarkıcı olmayı istemedim. Taa ki bir gün şarkıcı sunbaelerimi televizyonda o cazibe ile görene kadar, bunun üstüne bir şarkıcı olma fikri oluştu bende, bir buçuk süren hazırlıktan sonra bir yetenek yarışmasına katıldım.”

Sehun: “Ben 6. Sınıfa giderken, bir gün sokakta arkadaşlarımla ddeokbokki yiyordum, temsilci bir noona bana bir kart verdi ve seçmelere katılmak isteyip istemediğimi sordu, o zamanlar çok gençtim ve şaşırmıştım ve annem de sürekli bana eğer garip biri ile karşılaşırsam kaçmamı söylerdi, ben de bunun üzerine hiç düşünmedim ve oradan ayrıldım. O noona beni 30 dakika boyunca takip etti, neler olduğunu anladıktan sonra ben de seçmelere gittim.”

Ajansın temsilcisi olan noona için Sehun’u 30 dakika kovalamak çok yorucu olmuş olsa da, eğer noona onun peşinden gitmeseydi EXO bugün böyle yakışıklı bir üyeye sahip olur muydu!¿¿

Stajyer Olmak Zor Değil

SM insanları nasıl seçeceğini biliyor, ancak çaylakları üzerinde nasıl katı bir eğitim uygulanacağını ise daha iyi biliyor. SM altındaki bir çok sanatçı  yıl üzerinde eğitim deneyimine sahip. Genç EXO üyeleri bu cehennem azabı gibi eğitim döneminde nasıl yaşadı¿¿

Chanyeol: Stajyer olarak geçirdiğim o 4 yıl içerisinde, katılığa dair hiçbir şey hatırlamıyorum çünkü performansları çok seviyordum, bu yüzden bunu ne katı buldum ne de nefret ettim, sadece mutlu bir şekilde eğitimimi aldım.

Suho: O 7 yıl boyunca, müzik için olan tutkum sayesinde sorunsuz ve mutlu bir eğitim aldım. Aslında, eğitim dönemim boyunca, iki bacağımı da sakatladım, o zamanlar diğer stajyerlerin dans için nasıl sıkı çalıştıklarına bakıp, onlara katılamamak, işte o zaman en büyük acıyı hisettim. Bir an önce iyileşip dans etmeye devam etmek istedim. Bütün bu eğitim süreci uzundu, ama ben hiçbir zaman vaz geçmeyi düşünmedim.

Tao: Çinli olduğum için, Kore’ye ilk kez gittiğimde alışamadım, dil ile ilgili zorluklar vardı ancak diğer üyeler iyi olduğundan ve bana öğrettiklerinden benim eğitim dönemim mutlu geçti.

Okul Hayatlarını Özlüyorlar

Stajyer olmaktan bahsetmişken, 12 üye de şarkıcı olma hayallerini gerçekleştirmek adına, katı bir eğitim döneminden geçmek için kişisel zamanlarından fedakarlık etmek zorundaydılar. Sahip oldukları kısacık zaman yüzünden, öyle görünüyor ki yaşıtları gibi eğlenceli bir okul hayatına sahip olamadılar ama aslında onlar da unutulmak okul hayatlarına sahipler.

Kai: Ben lisedeyken, her gün sınıfta uyurdum. Hatırlıyorum da bir gün sınıf öğretmenim bana eğer bir kez daha sınıfta uyursam beni sınıfın önünde dans ettireceğini söylemişti. Kim bilirdi ki, bir keresinde gerçekten uykuya yenik düştüm ve öğretmenim bir saniye bile düşünmeden beni tahtaya çağırdı. O zamanlar daha iyi bilmiyordum, ve bir dansın küçük bir kısmını kendimden emin bir şekilde dans ettim ve sessizce yerime geçip oturdum eve gidip olanları düşününce aslında biraz utandım.

Sahnedeki Kai baştan aşağı karizma, belki de daha önce yaptığı o özel ‘dans performansı’ yüzündendir. Okul hayatlarındaki bu komik hikaye dışında, duygularının üstesinden gelmeleri gerekn durumlarda oldu, Sehun okul hayatı hakkında en mutsuz olanı.

Sehun: Şubatta mezun olmamam rağmen, hala liseden mezun olduğuma inanamıyorum, çünkü her gün eğitime gitmem gerekiyordu, çoğunlukla sınıf arkadaşlarım ile geçirecek vaktim olmazdı, bu yüzden lisenin öylece bitip gitmesini istemiyordum. Her ne zaman bir daha okula dönemeyeceğimi düşünsem, öğretmelerimi, sınıf arkadaşlarımı özlüyorum, okuldan sonra sınıf arkadaşlarımla sokakta ddeokbokki yemeyi özlüyorum.

Üyelerin Takıntılı Alışkanlıkları Teşhir Ediliyor

Kore’de, üyeler arasındaki ilişkiyi güçlendirmek adına bir çok grup beraber. Ve 12 üyeli EXO’da bunun için bir istisna değil, birbirlerini gece gündüz gördüklerinden üyelerin özel hayatlarında meydana gelen ilginç olayları teşhir ediyorlar!

Sehun: D.O. temizlik ve düzene çok dikket eden biri. Her seferinde odasına girip dolabını açtığımda, sürekli kıyafetlerini çok temiz ve düzenli buluyorum, o kıyafetlerini aynı renk ve stile göre düzenliyor. Onun bu kadar temiz olduğunu gördükçe, kendimi hepsini dağıtmak ve ona bir şaka yapmak zorunda hissediyorum, haha.

Bundan sonra, Lay de diğer üyelerin garip alışkanlıklarını açıklamaktan kendini alıkoyamadı.

Lay: Luhan başkalarını yatağın üstünde istemez, eğer biri yatağına oturursa hemen onu tekmeleyerek kovar. O D.O. gibi, birazcık daha takıntılısı.

Başka biri tarafından teşhir edilen Luhan hemen diğer üyeleri de kendisiyle beraber aşağı çekiyor.

Luhan: Kris sürekli uykusunda konulur, ağzını açıpta uykudayken konuştuğunda, farklı dillerde konuşuyor, İngilizce, Çince, Korece, Geleneksel Çince gibi. Bazen neden bahsediyor anlamıyorum bile. En iyi hatırladığım şey, Geleneksel Çince ile kendini mantıksız bir şekilde tanıtmasıydı, gerçekten çok komikti.

Bundan sonra bütün üyeler yaramazlık yapmaya başladı, ancak günlük ev işleri hakkında konuşurken öğrendik ki bir sıraları varmış!

Baekhyun: Genelde, hepimizin kıyafetlerin yıkanması, evin temizlenmesi ve diğer şeylerden sorumlu olması gerekiyor. Bulaşıkları yıkaması için birini seçiyoruz ancak çoğu zaman hepimiz kendi kullandığı bulaşığı kendi yıkıyor. Son zamanlarda her şeyin yıkanması ve kurulanmasından sorumlu bir kurban seçmek için bir oyun da oynuyoruz, tıpkı televizyon programı 1 Night 2 Days gibi.

Birinci Yıl Dönümleri İçin Kocaman Teşekkürler

İster dil olsun, ister nasıl yaşadıkları ister de okul hayatı, her bir EXO üyesinin farklı bir geçmişi vardı, ancak paylaşılan bir hayal sayesinde beraber yürüme ve hatta birbirleri ile iyi anlaşma imkanı buldular. Hiç fark etmeden çıkışlarından bu yana bir yılı geride bıraktık, beraber geçirdikleri birinci yıl dönümleri dolayısı ile EXO çok heyecanlı hissediyor.

Luhan: Çok yakında birinci yıl dönümümüz geliyor, bu bizi bu süre zarfında sürekli destekleyen ve seven kişiler sayesinde. Bir çok deneyim yaşadım, çok şey öğrendim, daha çok çalışacağım ve daha iyi bir yönümü göstereceğim.

Kris: Bir yıl oldu bile, öncelikle şimdiye kadar beraber ve sıkı çalışan bütün EXO üyelerine teşekkür etmek istiyorum ve aslında bizi destekleyen hayranalar daha da büyük bir teşekkür etmek istiyorum.Bu sene size ne iyi yönümü gösterememiş olsam da, ileri de daha iyisini yapmaya söz veriyorum, herkes bizi sevmeye devam etmeli!

Chanyeol: Birinci yıldönümümüzü bütün hayranlarımızla ve tek tek kutlamak istiyorum, hepinizin cesaretlendirmesi ve desteği sayesinde birinci yıldönümümüzü kutlayabiliyoruz, umarım hepiniz ikinci ve üçüncü yıldönümümüzde de bize eşlik edersiniz…Hepiniz bizi bırakmayacağınıza dair söz vermelisiniz~ Hepinizi seviyorum.

EXO’nun hayranlarına karşı minnettarlığı sadece bir dudak hareketinden ibaret değil(sözde değil) ancak herkese onlar için ne kadar kıymetli olduklarını gösteriyor. EXO kısa zaman önce bir takvim ile karşımıza çıktı, içerisinde ise yakışıklı EXO’nun bir çok fotoğrafı var, hepiniz artık EXO’yu her gü görebilirsiniz! Aynı zamanda, bildiğimiz kadarı ile EXO yeni bir çalışma ile müzik sahnelerine geri dönmek üzere, hayranlar bu gençlik dolu Koreli erkek grubunun geri dönüşünü yakından takip etmeli ve beklemeliler.

source; _krisehun
 trans cr; amy + xuan @exom-trans
 please take out with full credits.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s